HI-TEMP HI-FORCE 44™ SOLDER har hög draghållfasthet för starka fogar som utsätts för stress eller vibration.
Innehåller 95% Kadmium och 5% Silver, flyter vid 640° till 650° F, binder snabbt till alla typer av stål inklusive rostfritt stål.
Påverkas inte av heta, kaustiska blåsmedellösningar eller bakning efter spray-finish applikationer, använd med Copper Bond Flux och adekvat ventilation.
Brownells Hi-Force 44™ Solder innehåller 4% silver och 96% tenn, vilket gör det utmärkt för stål, rostfritt stål, nickel, mässing och koppar.
Flyter fritt och smidigt vid cirka 475° F, vilket minskar uppvärmningstiden och förhindrar bildning av svart oxid för att minska rengöringstiden.
Ger en draghållfasthet på 14 000 till 28 000 PSI och spricker inte under stress, vilket gör det till ett hållbart val för lödning vid låga temperaturer.
Silvaloy 355 rekommenderas för sammanfogning av stål, rostfritt stål, koppar, kopparlegeringar, nickel, nickel-legeringar och ädelmetaller.
Den har den lägsta flyttemperaturen, bästa våtningen och bästa flytegenskaperna av alla kadmiumfria, hög silverinnehållande, kommersiella silversvetsar.
Smälter vid 1145° F och flyter vid 1205° F med 56% silverinnehåll. Perfekt för montering av sikten och rampar på rostfria vapen.
Tix Flux är utformad för att användas med Tix Solder, som har en låg smältpunkt på 275*.
Produkten är kompatibel med de flesta mjuklödningsmaterial och kan rengöras med vatten.
Vikt: 1/2 oz, och stavarna är cirka 3" (7.6cm) långa.